Чому козятинські комунальні підприємства приречені на банкрутство?

В нашому місті зареєстровано аж шість комунальних підприємств: чотири – в системі ЖКГ і два – в сфері медичних послуг

Як це не дивно, але сесія міської ради (принаймні, на моїй пам’яті) ніколи не розглядала їхні фінансові звіти. Більше того, постійна депутатська комісія з питань фінансів і бюджету – до складу якої я входжу – ніколи не аналізувала фінансовий стан міських КП. І це при тому, що в ці організації, так чи інакше, вкладаються чималі кошти!

Тому я вирішив самотужки отримати фінансові звіти і проаналізувати їх. Слід зауважити, що завдання, яке я поставив перед собою, виявилося не з легких! З шести комунальних підприємств на моє депутатське звернення відреагували лише чотири. Ще по двох я отримав офіційну відповідь, що: одне – вже не звітується, а друге – ще не звітується. Але, навіть того, що я отримав – було достатньо, аби переконатися: будь-яке комунальне підприємство в Козятині, яке працює за принципом госпрозрахунку – апріорі приречене на банкрутство! І підтверджується це фактами, які випливають з наданої інформації.

Факт перший полягає в тому, що головні міські КП працюють не маючи річного фінансового плану! Тобто, підприємства, від яких безпосередньо залежить життя міста і городян, в які з бюджету «вливаються» десятки мільйонів гривень, працюють «в сліпу». Ніхто навіть не планує: які будуть власні надходження, не передбачається, аби видатки були менші ніж надходження (тобто, аби був прибуток), не балансується рівень рентабельності і т.п. Якщо перекласти все це на звичну мову пересічної людини, це означає, що родина не дбаючи про те, скільки грошей заробить на місяць, витрачає на свої «хотєлки» набагато більше заробленого. Ну, а надалі схема відома: спочатку – банківський кредит, потім – кредит на кредит, а потім – ломбард… І в самому кінці цього «шляху» – родинний фінансовий крах. Але не слід засуджувати всі родини, які опиняються у зазначених обставинах, оскільки бувають обставини непереборного характеру (важка хвороба або щось подібне). А от що стосується госпрозрахункових організацій, то такі посилання є неприпустимими, бо тут ситуацію контролює не Господь Бог, а місцеві чиновники. І саме за такий контроль – ці чиновники отримують заробітну плату. До речі – з місцевого бюджету.

І другий безперечний факт полягає в тому, що аналіз і контроль з боку профільних управлінь відсутній. Бо як би були наявні аналіз і контроль, то у КП « Чисте місто» не наростали б борги по заробітній платі до суми 154 тисячі гривень і ще на майже 60 тисяч гривень по «іншим поточним зобов’язанням». Як би управління ЖКГ хоч якось контролювало ситуацію, то собівартість виконаних робіт по цьому самому КП не зросла б за рік майже на третину! А «чистий» збиток не «затягнув» би аж на 732,4 тисячі гривень. І це у підприємства, в яке останнім часом вкладено майже 18 мільйонів гривень бюджетних ресурсів у вигляді майна, техніки і «живих» грошей!

Справи у КП «Відродження» виглядають не краще. Собівартість робіт зросла на 5,5%, адміністративні витрати на 26,3%, а загальні збитки виросли на 68,5%. Загальний фінансовий результат діяльності «Відродження» – це збиток у майже 4,5 млн. грн.! І що у перспективі? А у перспективі все те саме. Що стосується «Чистого міста», то після відкриття багатомільйонного сміттєсортувального комплексу на полігоні ТПВ, збитки тільки зростуть. Оскільки додаткові видатки неминучі, а план щодо збуту отриманої продукції відсутні (принаймні, про них нічого не відомо). КП «Відродження», яке міська влада «засудила на смерть», повинне змінити нова компанія, яку очолює той самий керівник. І якої, так само, відсутній фінансовий план. З іншої сторони: звідки взятися цим фінпланам, якщо їхню форму виконком затвердив лише тиждень тому назад? Звідси наступне запитання: «Невже керівникам відповідних управлінь знадобилось аж чотири(!) роки аби «придумати» «елементарний документ»? Враховуючи такі темпи, міські комунальні підприємства, які ще, буцім-то, «дихають», очікує звичний для Козятина шлях: на початку – збитки, далі – бюджетні дотації і нарешті – банкрутство.

Чи можливо ще щось встигнути зробити? В першу чергу депутати міської ради повинні, нарешті, згадати про надані їм Законом України контрольні функції. А згадавши, нарешті заслухати звіти «Великої Комунальної Трійки» в складі: О. Квасневського (керівник КП «Чисте місто»), О. Шевчука (керівник КП «Відродження» і КП «Управляюча компанія» одночасно) і, головне, заступника міського голови – начальника управління ЖКГ Є. Малащука.
Принаймні я, як депутат, наполягатиму на включенні цього питання в порядок денний однієї з найближчих сесій Козятинської міської ради. Дуже сподіваюсь, що керівництво ради і більшість депутатського корпусу це підтримають. Ну, а якщо такий звіт не буде підтриманий, то це буде означати, що систематичне банкрутство комунальних підприємств заплановано на самому високому рівні.

Сергій МАТВІЮК, депутат Козятинської міської ради

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*