Козятинський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує: На актуальні питання клієнтів відповідає Олександр Комар – директор Козятинського МЦ з надання БВПД

Від початку карантину до Козятинського МЦ з надання БВПД почали надходити звернення від громадян про те, що керівники на місцях ігнорують числені рекомендації про запровадження дистанційної роботи та змушують ходити на роботу; змушують писати заяви на щорічні відпустку чи відпустку “за власним бажанням”, погрожують звільненням у  зв’язку з оголошенням карантину, а також запитують чи повинен роботодавець забезпечити безпечні умови праці, якщо неможливо перевести на дистанційну роботу. Також через закриттям шкіл та дитячих садків, більшість батьків зіштовхнулися з проблемою куди прилаштувати дітей на цей час, чи мають батьки право на лікарняний або додаткову відпустку у зв’язку з карантином.

На актуальні питання клієнтів відповідає Олександр Комар – директор Козятинського МЦ з надання БВПД.

«Перше, на що я хотів би дати відповідь, це – чи можуть звільнити працівника під час карантину?

Звичайно, ні! Звільнити працівника у зв’язку з оголошенням карантину роботодавець не має права. Карантин ― не є офіційною підставою для звільнення. Кодекс законів про працю передбачає багато інших підстав для припинення трудового договору ― прогул, невідповідність займаній посаді, реорганізація, ліквідація підприємства, тощо.

Якщо, наприклад, ви працюєте за строковим трудовим договором, який закінчується 1 квітня, і роботодавець далі не продовжує договір, вас можуть законно звільнити, незважаючи на карантин.

Проте пам’ятайте, що звільнення з ініціативи роботодавця в період перебування працівника у відпустці або на лікарняному, відповідно до ч.2 ст.40 Кодексу законів про працю України, заборонено.

Тепер розглянемо дві ситуації.

Перший випадок ― юридично оформлений простій на підприємстві. Звільнення працівників може відбуватися з підстав, визначених Кодексом законів про працю, наприклад за прогул.

Другий випадок ― простою юридично немає, але організація фактично не працює. Звільнення в такій ситуації можливе.

Тому, аби не бути в майбутньому звільненими, уважно перевіряйте, чи оформлено простій на підприємстві, яка форма роботи вказана в наказі роботодавця (дистанційна чи на офіційному робочому місці) та чи ознайомлені працівники з наказом.

Відповідь на наступне питання від наших клієнтів – це, чи мусить роботодавець забезпечити безпечні умови праці, якщо неможливо перевести на дистанційну роботу та чи повинен він вживати додаткові заходи безпеки?

Хочу зазначити, роботодавець зобов’язаний забезпечувати безпечні умови праці. У цій ситуації, що зараз ― з урахуванням протиепідеміологічних заходів.

У випадку, коли робота пов’язана з додатковими факторами ризику для здоров’я ― у ситуації з коронавірусом це, наприклад, медики та продавці ― роботодавець зобов’язаний подбати про безпеку працівника, як це передбачено чинним законодавством. Наприклад, медики повинні бути забезпечені захисним одягом та масками.

Також за порушення правил карантину та заходів з попередження розповсюдження захворювань передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Ця норма поширюється і на роботодавців.

Втім, найбільш безпечними умовами, звичайно, є віддалена робота зі збереженням заробітку.

Також хочу звернути вашу увагу, що відповідно ч. 3 ст. 113 Кодексу законів про працю, якщо ваша організація визначила період карантину як простій, за працівником зберігається його заробітна плата.

Якщо роботодавець не оформив простій, тоді підприємство де-юре вважається таким, що працює. Іншим варіантом може бути переведення всіх на дистанційну роботу, для чого видається окремий наказ роботодавця.

Але в усіх цих випадках заробітна плата повинна виплачуватися. Карантин – не є юридичною підставою для звільнення роботодавця від сплати заробітної плати.

А в тих випадках, коли організація через карантин не працює, заробітна плата за цей період зберігається, якщо карантин кваліфікован як простій за ст.113 Кодексу законів про працю, або якщо ви знаходитесь в щорічній основній/додатковій відпустці. Тому колектив має вимагати юридичного оформлення простою.

Також важливо знати, що працівник у будь-якому випадку має виконувати лише свою трудову функцію згідно умов трудового договору. Відповідно до ст.31 Кодексу законів про працю, власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Навіть, якщо через карантин працівник не має змоги безпосередньо виконувати свої трудові обов’язки.

На питання, чи можуть батьки взяли лікарняний по догляду за дитиною під час карантину?- відповідаю, що нажаль ні, якщо дитина цілком здорова, то лікарняний батькам не відкриють.

Це прямо прописано в п. 3.15 Інструкції № 455, де вказано: листок непрацездатності не видають для догляду за здоровою дитиною на період карантину.

Лише у випадку догляду за хворою дитиною спрацьовують норми розділу 3 Інструкції № 455, коли відкриють листок непрацездатності одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд за дитиною.

Тому, що робити тим, в кого діти на карантині і потребують догляду, пропоную декілька варіантів:

Перший –  батькам оформити частину щорічної відпустки, якщо вона ще не використана в цьому році, або ж взяти додаткову щорічну відпустку по догляду за дитиною.

Другий – перейти на особливий режим роботи в умовах карантину. Щодо особливого режиму роботи, то можна говорити про неповний робочий час та гнучкий режим робочого часу (про це більш детально ви можете дізнатися на сторінці FB Козятинського МЦ).

У зв’язку з загостренням ситуації з поширення коронавірусної інфекції з 23 березня 2020 року і до завершення карантину Козятинський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги і повністю переходить на надання правових послуг дистанційно.
Щоб отримати правову консультацію:
✅напишіть на нашу електронну пошту: kozyatyn.vinnytsya@legalaid.vn.ua
✅зателефонуйте на номер центру: (04342) 2-00-17
Необхідні документи можна залишити в скриньці для кореспонденції, що знаходиться при вході в приміщення нашого центру.
Правову консультацію можна також отримати:
✅зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103
✅поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
✅поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk
✅прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у нашому чаті – https://t.me/ualegalaidchat
✅скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid – https://wiki.legalaid.gov.ua

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*