Куди звертатися при інтернет-шахрайстві

Законодавець визначив інтернет-шахрайство як один з видів шахрайства, а саме – заволодіння майном або майновим правами за допомогою обману або зловживання довірою.
З огляду на всю специфіку кібер-злочинів, був створений Департамент кіберполіції в складі Національної поліції, який супроводжує справи даної категорії.
Найпоширеніші види інтернет-шахрайства:
• Отримання логіна і пароля, інших особистих даних для використання в платіжних системах. Так зазвичай діють шахраї через розсилку переходів на сайт, з авторизацією на сайті практично з ідентичною назвою тощо.
• Шахрайство з кредитними картками, через отримання номера карти, терміну дії та CVV-код;
• А також створення фіктивних інтернет-магазинів.
Як уникнути шахрайства в інтернет-магазинах?
• використовуйте тільки перевірені ресурси і переконайтеся у правильності назви необхідного сайту. Один непомітний символ у назві сайту на панелі адреси може означати, що ви потрапили на фішингові сайти;
• не передавайте нікому дані своєї банківської картки (особливо CVV-код, і пін-код), адже працівники банку ніколи не запитують таку інформацію;
• зверніть увагу, що сайти, які приймають онлайн-платежі, повинні бути захищені, для цього в назві адреси вони повинні містити https:// і значок «замочка»;
• рекомендуємо завжди використовувати наложений платіж, щоб виключити шанси шахраїв заволодіти вашими коштами.
Крім цього, на сайті кіберполіції в розділі «Стоп Фрауд» можна перевірити номер телефону, банківську картку і посилання на сумнівний сайт – можливо, шахраї вже є в базі кіберполіції.
Але якщо вже сталася неприємність, і Вас обдурили в інтернеті, необхідно відповісти на такі питання «чи є сенс писати заяву на інтернет шахраїв» – а писати заяву є сенс.
Якщо Ви стали жертвою шахраїв, необхідно повідомити про злочин у відділення поліції за місцем Вашого перебування. Дана справа, в залежності від попередньої кваліфікації буде розслідуватися або слідчим, або інспектором дізнання.
З серпня 2020 року в Кримінальний кодекс України, були внесені зміни, і всі правопорушення поділені на кримінальні проступки та кримінальні злочини. Для кримінальних проступків Кримінальним процесуальним кодексом України передбачена спрощена процедура проведення досудового розслідування і в більш короткі терміни. Терміни проведення досудового розслідування мають значення для Вас як потерпілого, оскільки повернути майно можливо тільки після винесення обвинувального вироку і задоволення цивільного позову в межах кримінального провадження. При сумлінній праці правоохоронних органів і спільній співпраці з потерпілим, розслідування пройде в об’єктивно швидкі терміни.
При зверненні до правоохоронних органів можна мати заяву про вчинення кримінального злочину на руках, або ж уже у відділенні попросити зразок заяви в поліцію про шахрайство в інтернеті. Заява оформляється у вільній формі, але слід вказати своє ПІБ, адресу проживання, контактний номер телефону, а далі викладається суть події, а саме де (на якому інтернет майданчику), в який час, в який спосіб було скоєно злочин, який збиток від скоєного і чим підтверджується. Після того, як закінчили описову частину, необхідно приступити до викладення прохальної, там Ви просите внести відомості в ЄРДР (єдиний реєстр досудових розслідувань) і почати досудове розслідування, крім того визнати Вас потерпілим в даному виробництві, до заяви необхідно додати копії документів, що підтверджують Вашу особу. Далі черговий вносить відомості в єдиний журнал обліку, і протягом 24 годин вносяться відомості в ЄРДР, після чого Вам дадуть виписку з ЄДР і постанову про визнання потерпілим. А що, якщо слідчий вважає, що це цивільно-правові відносини і виносить постанову про відмову у відкритті досудового розслідування, то такі дії, згідно зі ст. 303 КПК України, можна оскаржити слідчому судді.
Щоб не стати жертвою Інтернет-шахрайства, не слід розголошувати персональні дані, дані банківських карт, купувати лише у перевірених магазинах.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*