Оскарження виконавчого напису нотаріуса

Досить часто громадянам нашої держави приходять “листи щастя” з виконавчої служби про стягнення коштів за виконавчим написом нотаріуса. Виконавчий напис нотаріуса – це розпорядження нотаріуса щодо стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, здійснене на документах, що встановлюють заборгованість (ст. 87 ЗУ “Про нотаріат”).

Для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Дана процедура дозволяє кредиторам оминути процедуру судового провадження.

Основною умовою для вчинення виконавчого напису є те, що подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.

Право вимоги виникає з дня, наступного після того, коли було прострочено платіж за договором.

Документи, що підтверджують заборгованість, повинні бути оформлені у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».

Виконавчий напис нотаріуса формується виключно на поданих стягувачем документах, перелік яких вказаний в Постанові Кабінету міністрів України №1172 від 29.07.1999 року, яка затверджує перелік документів, за якими заборгованість можна стягнути шляхом виконавчого напису нотаріуса та підтверджують безспірність заборгованості.

            Виконавчий напис має містити:

 • дату (рік, місяць, число) вчинення, посаду, прізвище, ім’я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
 • найменування та місце проживання (місцезнаходження) стягувача;
 • найменування та місце проживання (місцезнаходження) боржника, дату й місце його народження, місце роботи (для фізичних осіб), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);
 • строк, за який провадиться стягнення;
 • суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, у тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення;
 • розмір плати, суму державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника;
 • номер, під яким виконавчий напис зареєстровано;
 • дату набрання чинності виконавчим написом;
 • строк пред’явлення виконавчого напису до виконання;
 • підпис нотаріуса, який вчинив виконавчий напис, скріплений печаткою;
 • інші відомості, передбачені статтею 18 Закону України „Про виконавче провадження”.

Кредитор має проінформувати боржника про розмір заборгованості до моменту вчинення напису, що повинно підтверджуватися відповідними письмовими доказами.  Тільки після закінчення 30-денного строку з моменту направлення письмової вимоги напис може бути здійснено.

Нотаріус обов’язково перевіряє наявність або відсутність спору між сторонами щодо заборгованості, при цьому, не вникає в суть, не перевіряє розрахунки.

Для звернення стягнення на предмет застави необхідно письмово повідомити боржника про порушення  забезпеченого обтяженням зобов’язання та зареєструвати в Реєстрі відомості про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження.

Якщо нотаріусом було порушено процедуру вчинення виконавчого напису або вимоги кредитора є неправомірними варто такий напис оскаржити до суду.

Також перед судом необхідно поставити питання про забезпечення позову шляхом зупинення вчинення виконавчих дій до закінчення розгляду справи.

Такі позови подаються в порядку цивільного та господарського судочинства. Нотаріуси у таких справах залучаються як треті особи.

Нагадаємо, що отримати безоплатну правову консультацію Ви можете звернувшись до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00, за адресою: Вінницька обл., м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 32 тел. (04342) 2-00-17, 2-02-07.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*