Купівля-продаж будинку: оподаткування та процедура оформлення договору

Значна частина угод купівлі-продажу нерухомості припадає на продаж приватного будинку. Незмінним атрибутом укладення договору є нотаріальне посвідчення, що відомо будь-якому продавцю чи покупцю нерухомості. Однак важливу увагу варто приділити обов’язковим документам та оподаткуванню процедури купівлі/продажу.

Фактично угода купівлі-продажу будинку це документ, який засвідчує законну передачу житлової нерухомості від одного власника до іншого за винагороду, яка вказана в цьому ж документі. Окрім продавця та покупця в угоді також бере участь ріелтор та нотаріус. Основним завданням для ріелтора є пошук та аналіз будинку, а також допомога продавцю в підготовці всіх документів перед передачею нотаріусу. В свою чергу, нотаріус виступає ключовою фігурою в підписанні угоди, оскільки він узгоджує всі документи та своїм підписом затверджує здійснення передачі прав власності на нерухоме майно.

При укладенні договору купівлі/продажу будинку виникають наступні відповідні платежі.До моменту підписання угоди продавець повинен сплатити державі наступні податки:
-Податок на дохід фізичних осіб (5% від вартості нерухомості).

-Військовий збір (1,5% від вартості нерухомості).

-Державне мито (1% від вартості нерухомості).

Якщо громадянин вперше в календарному році продає нерухомість та був її власником понад 3 роки, податок та військовий збір не сплачуються. В свою чергу, держмито так само як і оплата за договір здійснюється за домовленістю сторін.

Порядок оподаткування угоди купівлі-продажу будинку регламентується ст.172 Податкового кодексу України. У випадку здійснення подібних операцій особи повинні декларувати свої доходи, отримані в результаті угоди. Розмір доходу визначається з вартості нерухомості, яка зазначається у договорі купівлі-продажу. Тобто, продавець зобов’язаний сплатити державі додатковий податок у вигляді 5% (податок на прибуток). Однак, якщо особа продає нерухомість, власником якої була більше трьох років, дохід від здійснення угоди не обкладається податком. Крім того, якщо нерухомість була передана продавцю у спадок, дохід від угоди також не обкладається податком.

Податки, які повинен сплатити покупець:
-Внесок до Пенсійного фонду України (1% від вартості нерухомості).

-Державне мито (у разі домовленості з продавцем).

-Оплата реєстрації майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Оплата послуг нотаріуса відбувається за попередньою домовленістю сторін. Це варто зробити заздалегідь, щоб уникнути непорозумінь під час оформлення угоди купівлі/продажу.

Першою гарантією успішного оформлення угоди є присутність нотаріуса. Він перевірить наявність всіх обов’язкових документів та завірить їх, чим затвердить законність угоди. Перш за все, нотаріус готує договір купівлі-продажу будинку, після чого передає його для ознайомлення продавцю та покупцю нерухомості.

Кожна із сторін повинна звернути особливу увагу на правильність даних своїх паспортів, ідентифікаційних кодів та ПІБ. В договорі містяться всі дані, які стосуються нерухомості, включаючи адресу, технічні особливості та ціну. Крім того, обов’язковим атрибутом будь-якого договору має бути точна дата укладення.

Якщо якась із сторін перебуває у шлюбі, в процесі підписання договору повинні бути присутні чоловік/дружина. Вони повинні дати свою письмову згоду на здійснення угоди.

У разі узгодження всіх умов договору та перевірки правильності даних обома сторонами та сплати всіх вищезазначених податків, продавець та покупець підписують його. В свою чергу, нотаріус повинен посвідчити договір, після чого угода може вважатися здійсненою.

Фінальним етапом є внесення даних про нового власника будинку до Реєстру речових прав. Новий власник повинен оплатити виписку з Реєстру, що підтвердить його право власності на нерухомість. На цьому угода купівлі-продажу будинку може вважатися завершеною.

Отримати юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:         

Нагадаємо, що отримати безоплатну правову консультацію Ви можете звернувшись до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п’ятницю з 08-00 до 17-00, за адресою: Вінницька обл., м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 32 тел. (04342) 2-00-17, 2-02-07.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*